Make your own free website on Tripod.com


AMATOR TELSIZCILIK NEDIR?

Amatör Telsizcilik

Elektronik ve radyoculuğa meraklı olan kişilerin, kişisel bilgi, beceri ve deneyimlerini geliştirmek amacıyla yaptıkları haberleşmeye Amatör Telsizcilik denir.  Elektronik alanında bir çok gelişmeye ön ayak olmuş amatör telsizcilerin bu çalışmalarını yapabilmeleri için gerekli alt yapıya sahip olmaları beklenmektedir. Bunun da ölçümü, Amatör Telsizcilik sınavı ve sınav sonucunda alınan lisanstır.

Amatör bantlarda yapılacak bir dinleme ile, dünyanın bir çok bölgesinden amatör telsizcinin örneğin cihaz testi, anten üretimi ve yeni teknolojilerin uygulanması konusunda deneyim ve görüş alışverişinde bulunduğuna tanık olunacaktır. Aynı şekilde, bu tür görüşmelerle başlayan tanışıklıklar ardından dostlukların da geliştirilmesi, insanlar arasındaki anlaşma ve barışa da hizmet etmektedir. Normal koşullar altında biraraya gelebilmeleri zor ya da olanaksız gibi görünen insanlar, amatör radyo istasyonları aracılığıyla öncelikli olarak elektronik olmak üzere çeşitli konularda uzun uzun söyleşi yapma olanağına da sahiptir. Dünyanın bir ucundaki diğer amatör telsizcinin adı, nasıl bir donanıma sahip olduğu, deneyimleri ve bunların ötesinde, yaşağıdı kentteki hava durumu, o bölge insanı ve iklimi hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmaktadır.

Ancak, radyo amatörlerinin görüşmelerini salt bu çerçeve ile sınırlamak da doğru olmayacak. Zira, yayılma alanları fazla olmayan alt bantlarda yakın mesafeli haberleşmelerde klasik Amatör Telsizcilik dışında sohbetler yapılıyor. Aynı şekilde, ülkemizde “C” sınıfı amatör telsizcilerin de 144 ve 433 Mhz bantlarında genel anlamda sohbet ettikleri söylenebilir. Buradan da anlaşılacağı üzere, geniş bir yayılma alanına sahip kısa dalga bantlarında çok uzun süren sohbetler çok büyük bir hoşgörüyle karışlanmayabilir, ama kimse de görüşmenin kesilmesi için müdahale etmez.

Uluslararası bantlarda diğer amatör telsizcilerle görüşebilmek için - SSB’de- İngilizce bilgisine gereksinim duyulduğu açıktır. Elbette ki, örneğin Almanya’da yaşayan bir Türk Alman amatör radyo istasyonu ile görüşmeyeceksiniz. Ancak bu durumda bile, yani siz Almanya’daki bir Türk amatör radyoyla görüşürken, katılmak isteyecek istasyonlar olacaktır. “do not speak English” denmeyeceğine, denmemesi gerektiğine göre, ister istemez temel bir İngilizce bilgisinin gerekliliği kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor.

Nasıl olsa SSB görüşmesi yapmayacağım, sadece “maniple” yani CW çalışacağım diyorsanız, kullanacağınız kısaltmaların arasında da temel İngilizce sözcükler olacaktır. İşte bu özelliğinden dolayıdır ki Amatör Telsizcilik, kişilerin kendilerini sadece teknik alanda değil, yabancı dil bilgisi konusunda geliştirmeleri için de bir itici güçtür. Yani Amatör Telsizcilik, eğer sadece yüksek frenkanslarda mahalli görüşmelerde eş dost ile sohbet dışında kullanılmayacaksa, amatör telsizcinin kendisini sürekli olarak geliştirmesini ister. Modelteknikleri.com
Oltateknikleri.com
Benimtencerem.com
Darica.net