Make your own free website on Tripod.com


CB HALK BANDI NEDIR, NEDEN CB?

Uluslararası kullanımda CB (Citizen Band) olarak yerleşen “Halk Bandı”, adından da anlaşılacağı üzere halkın, yani herkesin kullanabileceği telsiz haberleşme sistemidir.  Düşük erimli (menzilli) olan CB cihazları, yaklaşık 50 kilometre çapındaki bir alanda kişilerin özel haberleşmelerini sağlar. Elbette, atmosferik koşullara bağlı olarak çok daha uzun erimli, örneğin 1500 kilometreyi aşan görüşmeler de yapmak olasıdır.

Ülkeden ülkeye küçük farklıklar göstermekle birlikte  CB-Halk Bandı, 27 Mhz bandında 26965-27405 Khz aralığında, 40 kanal üzerinden gerçekleşir. Genel olarak 4 Watt çıkış gücüne sahip sözkonusu cihazlar ile örneğin aynı kentte yaşayan iki arkadaş, hiç bir telefon ücreti ödemeden, saatlerce konuşabilir. Aynı şekilde, evlere kurulu sabit istasyon ile araçlara takılı mobil istasyonlar arasında, mobil istasyonlar arasında da haberleşme yapılır.

CB-Halk Bandı telsiz cihazlarını kullanmak için bir çok ülkede herhangi bir kayıt ya da ruhsata da gerek yoktur. Cihaz alınır, anten yerleştirilir ve konuşmaya başlanır. Türkiye’de ise, cihazla birlikte “ruhsat” da satıcı tarafından boş olarak verilmektedir. Ruhsatın doldurulması, telsiz harcının yatırılması gerekir.

Amerika ve Avrupa’da CB-Halk Bandı telsiz kullanımı çok daha önceleri serbest bir şekilde yapılabilirken Türkiye’de, ....... tarih ve 2813 sayılı “Telsiz Kanunu” ile yasal zemine oturtulmuştur. Yasal düzenleme öncesinde de, CB-Halk Bandında haberleşme yapanlar olmuştur Türkiye’de, ancak bütün bu haberleşme “yasadışı” olarak süregelmiş, kısmen de yetkili makamların bilgisi ve toleransı ile gerçekleştirilmiştir.

Niye CB ?

Bu bir hobidir, ihtiyaçtır. Elektroniğe, telsize ve teknolojiye merakı olmayan kişilerin zaten CB-Halk Bandı telsizlere de meraklı olmayacağı açık. Aynı şekilde, İnternet üzerinden zaten bütün dünya ile iletişim kurabiliyorum , şeklinde bir görüş de ileri sürülebilir. Aynı şekilde, cep telefonları ile dertsiz tasasız zaten isteğimi kişi ile görüşebiliyorum, CB telsiz cihazına gereksinim yok, denebilir. Biraz önce de belirttiğim gibi, elekroniğe, telsize ve teknolojiye ilgisi olmayan kişilerdenseniz, ya İnternet üzerinde “bütün dünya ile iletişime” devam edin ya da cep telefonuyla yaşamaya.

Ancak, CB halk bandı telsiz cihazını ön plana çıkaran unsurlar da var.

Bunlardan en başta gelenleri, elektroniğe olan meraktır. Alıcı nasıl çalışır, vericilerin çalışma ilkesi nedir, antenler, değişik antenler ile bu ikisi, alıcı ve verici nasıl bir etkileşim içindedir, diye kafanızda küçük bir merak varsa, işte doğru yerdesiniz.

Elbette ki, alıcının, vericinin ve de antenin nasıl çalıştığı benim umurumda değil, önemli olan arkadaşımla konuşabilmem, diyorsanız, yine doğru yerdesiniz. Bir düşünün isterseniz, sizin gibi düşünen bir “kafa dengi” arkadaşınız var. Bu kişiyle, aynı kentte iseniz saatlerce ve canınız istediğinde konuşabilir, sesini duyabilir, ona sesinizi duyurabilirsiniz. Bir kuruş telefon ücreti ödemeden.

Yeni arkadaşlıklar kurulmasına da yardımcı olmaktadır genel anlamda CB halk bandı telsiz cihazları. CB halk bandı telsizlerin çok büyük özelliği var ki, ona en son ama özellikle değinmek istiyorum. CB halk bandı telsizleri ve haberleşmesi,  ileride “Amatör Radyocu” olmak isteyen bir çok insana da hazırlık okulu olmuştur. Modelteknikleri.com
Oltateknikleri.com
Benimtencerem.com
Darica.net