Make your own free website on Tripod.com


SES COZUCU DEVRE

ELEKTRONIK DEVRENIN BLOK SEMASI

OSC: Kristalli osilatör. Simetrik kare dalga üretiyor. Hedef 3.2768 MHz de salinim yapmasi..
DIV: Frekans bölücü. Çikisi. 12800 Hz. Yani OSC ve DIV bloklarinin çikisi 12800 Hz olmali Bu bloklari nasil olusturursaniz olus.turun ama frekans bu ve dalga sekli simetrik kare dalga olmali
MIX: PLL/Mixer isin püf noktasi burada :)
LPF: Alçak geçiren filtre. 12000 Hz altini geçirmeli ki devrenin ürett..i 12800 Hz lik frekanslari yokedebilsin. Yoksa sürekli ince sesli bi islik duyarsiniz.
AMP: Ses kuvvetlendiricisi. Artik desifre edilmis sesi dinleyebilirsiniz.

ELEKTRONIK DEVRE SEMASI


   Devre cok basit. 2 entegreli. Beslemeniz reguleli 5 V olmali. Size tavsiyem gücü kasan1.n içinden almaniz . . Devreyi illâ bilgisayarda kullanacaksiniz diye bir sey yok. Televizyonlarda da kullanabilirsiniz. Sesi tasiyan kablonun bir yerinden kesilip araya monte edilmesi gerekiyor. Eğer ses duyamiyorsaniz bağladiğiniz uçlari değistirin.

     Devreyi tv kartindan çikip ses kartina giren kisa kablonun yerine bu devreyi kullanmak en kolayi.. Devre kesinlikle çalisiyor. semalar da yeterince açiklayici.. Eğer çalismalarinizda sorunlar yasarsaniz. Lüften benimle  irtibat kurun .

    Bu devre piyasada ençok satilan devredir. Yapimi oldukca basittir.  Deneylerinizde basarilar dilerim. Sizinde hosunuza giden devreleriniz varsa lutfen bana yollayin herkez faydalansin

 

 

Devrenin Yapilmis hali ve ufak bir hoparlor kutusuna koyulmus hali

101.jpg (10726 bytes)

Burada  devreyi daha yakindan gorebilirsiniz.

102.jpg (9816 bytes)

Bu da kutunun içi... Gördüğünüz gibi devre oldukça küçük 4 cm x 4 cm boyutlarinda ama o boyutlarda bir kutu bulunamadimi için biraz daha büyük bir kutuya yerlerlestirilmis.

103.jpg (11617 bytes)

Devreyi yaparken isinizi daha kolaylastiracak bir resim.

104.jpg (10790 bytes)

Kutudan çikarilmis hali..

105.jpg (12051 bytes)

Bu da arka plan görüntüsü..

106.jpg (13731 bytes)